poniedziałek, 24 marca 2008

Hiszpański Triptyk - ROZDZIAŁ I: Madrid

18.03.2007
Tym razem postanowiłem pisać coś wcześniej chociaż i tak z opóźnieniem, żeby wszystkiego nie zapomnieć. Aktualnie znajduję się w autobusie firmy AutoRes na trasie do Salamanki. Ostatnie trzy dni spędziłem z Arkiem w Madrycie. Rozeszliśmy się (On w prawo a ja w lewo) na stacji metra Avenida da America. Teraz jak już pisałem jadę i piszę. W słuchawkach gra mi na zmianę Eddi Vedder, Indios Bravos i ścieżka dźwiękowa z filmu Juno.
Teraz czas na retrospekcję.. trochę z pamięci, trochę ze ze zdjęć i z map..

Dojechaliśmy do Madrytu o 14.10 dnia 15.03, który w tym roku wypadał w sobotę. Lotnisko w Madrycie jest olbrzymie. Na tyle olbrzymie, że informacji turystycznej szukaliśmy 30 minut (droga z terminalu 3 do 1 jest na prawdę długa, a jest jeszcze terminal 4...)
Pani w informacji turystycznej od razu poznała, że jesteśmy z Polski. Nie po języku, nie po polskich napisach na koszulkach, nie po wzroście, nie po blond włosach, tylko po Arka wisiorku z Matką Boską Częstochowską! Następnie dała nam kilka map, wskazówek i się pożegnaliśmy. Zakupiwszy bilety trzydniowe za 10€ pojechaliśmy do Madrytu. Wysiedliśmy z metra na stacji Plaza da Espana gdzie kończy się najbardziej znana ulica w Madrycie - Gran Via. Tam też stoją dwa chyba największe budynki w mieście oraz fontanna z pomnikiem Don Kichota z Manchy. Jest też kawałek trawy i drzew, który Hiszpanie o tej porze chętnie wykorzystują do spania (sjestowania). Możecie wierzyć lub nie, ale o 15 cała Hiszpania zwalnia. Ludzie idą do parku, jedzą na trawie, inni śpią na ziemi lub na ławkach.
Zrobiwszy kilka zdjęć ruszyliśmy dalej do parku zwanego Jardines Ferraz. Tam zaskoczyły nas najbardziej skaczące po drzewach zielone papugi (!), czy to były dzikie czy hodowlane - nie wiem, ale chodziły po drzewach;)
W tym samym parku jest coś co nazywa się Templo de Debod. Co to jest nie wiem, ale wygląda jak starożytna budowla, coś na kształt grobowca. Niestety tego dnia nie można było wejść do środka. Przeszliśmy się więc jeszcze po parku i udaliśmy się w poszukiwaniu innych wiekowych miejsc.
Jako następny wypadł Jardines del Palacio Real. Palacio Real to pałac królewski, za nim znajduje się wielki ogród (park) w którym są fontanny, pawie i dużo innych ładnych rzeczy. Pierwszy widok po wejściu do parku jest niesamowity, w oddali widać Palacio Real, pod nim dwie drogi, trawę i fontannę - widać na zdjęciach. Tak się nam złożyło, że kiedy przyszliśmy do parku, jakaś kiczowata hiszpańska para nagrywała kiczowaty film chyba ze swoich oświadczyn. Wyglądało to na prawdę śmiesznie:P Po przejściu się po parku poszliśmy już w stronę centrum - Puerta del Sol.
Puerta del Sol to punkt '0' Hiszpanii. Wszystkie odległości w Madrycie i całej Hiszpanii liczyło się od tego punktu. Tam tez w przeszłości powstała pierwsza stacja metra w Madrycie. Na wyżej wymienionej plazie znajduje się też kamień '0', którego niestety nie udało nam się znaleźć - chyba z powodu remontu, pomnik niedźwiedzia jedzącego mega-brokuł (który w rzeczywistości jest drzewem poziomkowym), fontanna i masa barów, sklepów i kafeterii.
Z Puerta del Sol (popularnie zwanego po prostu Sol) poszliśmy w stronę Museo del Prado. Tam w sobotę po 18 wstęp jest wolny. Muzeum jak to muzeum - obrazy i rzeźby. ze znanych artystów było bardzo dużo Goyi i wydaje mi się, że Velázqueza (tego pewny nie jestem). Niestety sztuki jest tyle, że po połowie byliśmy już znudzeni. No ale del Prado odwiedzić wypada, szczególnie za darmo:P
Po muzeum wybraliśmy sie napić kawy w Starbucksie, a zaraz potem nabyć obiad droga kupna. Obiadem były dwie mrozone pizze za 2.50za sztukę;)
Do domu dotarliśmy spóźnieni prawie godzinę i nasza Landlordczyni (dziewczyna u której mieliśmy mieszkać - dzięki Ola!) była na nas trochę zła.. Ale nie zmieniało to faktu, że jest niezmiernie miłą osoba. Była zła, bo chciała wyjść wieczorem a my popsuliśmy jej trochę plany. Ale zaraz po zjedzeniu pizzy wszyscy wyszliśmy. My z Arkiem do centrum - zrobić zdjęcia Madrytu nocą i może wejść do jakiegoś baru. Byliśmy jednak dość zmęczeni, więc tylko czekaliśmy na sygnał od Oli kiedy wróci do domu, żebyśmy my też mogli wrócić. W drodze powrotnej zgubiliśmy się i pojechaliśmy kilka przystanków za daleko, ale udało nam się to jakoś naprawić:P Po powrocie do domu usnęliśmy natychmiast. A godzina była chyba trzecia nad ranem. Następnego dnia mieliśmy dużo do zobaczeni, więc trzeba było spać.
Pierwsze wrażenia po spotkaniu Hiszpanów.. Nie mieja mówić po angielsku.. Na pytanie "Do you speak English?" zazwyczaj odpowiadają "Um bocadino"(jakkolwiek to się pisze, a oznacza "troszeczkę"). To ich "troszeczkę" oznacza, że nie umieją powiedzieć nic. Czasem nawet jak powiedzą "yes" to następne zdanie leci już po Hiszpańsku. Dobre chociaż to, że trochę z tego Hiszpańskiego rozumiemy (przez Portugalski).
Druga rzecz - nie umieją prowadzić samochodów. Prawie wszystkie samochody były porysowane i powgniatane. Metoda parkowania jest niesamowita.. kierowca jedzie do przodu aż stuknie samochód przed, potem cofa aż stuknie ten z tyłu, później daje do przodu dwa centymetry i już jest zaparkowany. Byliśmy świadkiem tego chyba dwa razy. Z resztą Hiszpanie się do tego przyznają i uznają za zupełnie normalne.

Hiszpania to pustynia... płaski, monotonny i nieostry bez okularów krajobraz spowodował, że usnąłem w tym autobusie kilka razy. Hiszpania to pustynia trawy z małymi oazami, którymi są miasteczka. Do tej pory tych miasteczek-oaz minęliśmy chyba z osiem, przez każde przejechaliśmy w nie więcej niż minutę i prawie każde składało się z nie więcej niż dwudziestu domów. Od czasu do czasu na tej pustyni trafi się jakiś sad. Co tam rośnie - trudno powiedzieć, ale wygląda jak oliwki. Z resztą Hiszpanie uwielbiają wprost oliwę z oliwek, więc pewnie moje przypuszczenia są słuszne. A co do oliwy to tutaj na prawde bije rekordy. Zamiast pod ser na kanapkę kłaść masło oni leją oliwę na ser.. czyli chleb -> ser -> oliwa. Jajecznicę robą na oliwie! Oliwę kładą po prostu wszędzie. Gdyby mogli jedliby tylko oliwę. No ale wracając do retrospekcji...

Drugi dzień zaczął się późno. Wstaliśmy chyba o dziesiątej rano i wylądowaliśmy w centrum o dwunastej. Chcieliśmy zobaczyć na początek sławny pchli targ i muzeum sztuki nowoczesnej (Centro de Arte Reina Sofia), które w sobotę rano jest darmo. Wysiedliśmy koło głównej stacji kolejowej w Madrycie (pięknej z resztą) i udaliśmy się do muzeum. W tymże aktualnie wystawiony jest Picasso. Nie wiem czy jest tam wszystko co namalował ale, ale jest tego od cholery. Po samym Picasso już nam sie nie chciało oglądać reszty:P stwierdziliśmy, że dość tego ukulturalniania. Szczególnie, że nawet zdjęć nie można było robić w środku. No ale mogę powiedzieć, że widziałem na żywo Guernica'e i to za darmo;) na targ było już za późno więc postanowiliśmy odwiedzić park, który jest niedaleko. Park nazywa się Parque del Buen Retiro i jest olbrzymi. Zajmuje mniej więcej jedną trzecią całego centrum Madrytu. Oczywiście o tej porze cały Madryt leżał tam na trawie. Nie dość, że sjesta, to jeszcze niedziela. Czyli Hiszpanie robią przerwę w nic-nie-robieniu i idą spać na słonku. Kilka zdjęć po potwierdza.
W parku jest Palacio de Cristal, w którym teraz odbywa się wystawa Magdaleny Abakanowicz (Polki jak można się domyślić), która najwyraźniej lubi Picasso - bo rzeźby były lekko skrzywione:P Następny budynek to Papacio Velazquez i dalej jezioro Estanque, na którego brzegu stoi budowla przypominająca amfiteatr z pomnikiem na środku. Budowla ta nazywa się Monument to Alfonso XII. Po jeziorze pływa masa łódek, które można wypożyczyć nieopodal. W łódkach oczywiście śpią Hiszpanie - ci co nie chcą leżeć na trawie. Po całej okolicy roznosił się odgłos afrykańskich bębnów zespołu, który grał w tym pseudoamfiteatrze. Obeszliśmy jeszcze trochę park i udaliśmy się coś skonsumować. trafiliśmy na jedną z najładniejszych ulic Madrytu - Calle de Las Huertas. Jest tam masa barów, restauracji, kawiarenek i innych tego typu przedsiębiorstw handlowo usługowych. Zatrzymaliśmy sie w relatywnie tanim Doner kebabie i zamówiliśmy o dziwo po Kebabie.
Zjadłszy obiad przeszliśmy się uliczkami dzielnicy pisarzy jak to piszą przewodniki. Dzielnica nazywa sie Barrio de Las Letras, więc może i nazwa ma coś na rzeczy. Następnie znów kilka uliczek w centrum czyli w dzielnicy Madrid de Los Austrias zahaczając o niezobaczone jeszcze zabytki czyli między innymi Iglesię de San Francisco el Grande, kilka innych Iglesiów, Ministeriów i Placów. Tak a propos placów to Madryt składa się głównie z placów. Każdej ulicy odpowiada średnio jeden plac.
Po spacerze, który zdrowo nas zmęczył pojechaliśmy jeszcze zobaczyć arenę do Corridy czyli Plaza de Torros de Las Ventas (na której jedna właśnie się odbywała) i stamtąd zmęczonym krokiem udaliśmy się do domu.

Kolejny dzień retrospekcji udało się się odbudować. Może nie było to super ciekawe, ale drugi dzien zszedł nam głównie na chodzeniu uliczkami Madrytu. Teraz siedzę w kawiarni Cafe e te obok Plaza Mayor w Salamance i przeglądam mapy, żeby wymyślić gdzie iść dalej. Problem w tym, że wszystko już widziałem w samej Salamance i może pojadę do jakiegoś miasta nieopodal.W wyżej wymienianej kawiarni kawa ma skandaliczne ceny a herbata jest jeszcze droższa, ale musiałem coś zamówić, żeby siedzieć. Zrobiłem tez kilka fajnych zdjęć, które potem poskładam w jedno i na pewno zobaczycie je na picasie;) Myślę, że teraz przyjdzie mi pójść do domu i coś zjeść. Jutro napiszę o trzecim i ostatnim dniu w Madrycie. Myślę, że już z tańszej kawiarni;)
Na kawiarniane luksusy dziś mnie nie było stać, bo sporo wydałem, żeby dojechać do małego miasteczka niedaleko Salamanki. Miasteczko nazywa się Cuidad Rodrigo i jest położone prawie przy granicy z Portugalią. Właśnie wracam z tego miasteczka i piszę dalej. Retrospekcji ciąg dalszy...

Trzeciego dnia wstaliśmy chyba jeszcze później bo wiedzieliśmy, że dużo rzeczy nam do zobaczenia nie zostało. W planach mieliśmy stadion Realu Madryt , stację kolejową Atocha i Palacio Real. W takiej kolejności udaliśmy się na zwiedzanie. Stadion Realu - Santiago Bernabeu jest z zewnątrz po prostu brzydki:P Taki duży szary klocek z czterema wieżami na rogach. Szybko więc przestaliśmy go oglądać i powędrowaliśmy metrem na Estacion de Atocha. Stacja faktycznie robi wrażenie. Jest gigantyczna, a w środku posadzone są rośliny tropikalne, które rosną sobie normalnie jak w lesie. Przez to w stacji panuje też tropikalny klimat - cały czas rozpylana jest para wodna i temperatura utrzymywana jest na jakimśtam odpowiednim poziomie. Po kilku zdjęciach w tym tropikalnym krajobrazie poszliśmy poszukiwać obiadu. Po drodze na obiad trafiliśmy jednak na wystawę rzeźb Igora Mitoraja(!) położoną wzdłóż ogrodu botanicznego. Igor Mitoraj to ten sam, którego głowa leżała w Krakowie i wchodziły do niej dzieci. Teraz ta sama głowa leży w Madrycie przy placu Imperatora Carlosa V i też wchodzą do niej dzieci, tylko językiem innym mówią. Tak nam sie spodobały rzeźby Igora, że obejrzeliśmy wszystkie i przypadkiem podczas ich podziwiania odkryliśmy wejście do ogrodu botanicznego. A, że bilet nie był drogi to postanowiliśmy odłożyć obiad na później. Ogród jak to ogród.. chyba nie warto nic pisać o kwiatkach i drzewkach. W każdym razie po ogrodzie byliśmy już zdrowo głodni, więc poszliśmy na poważne poszukiwania jedzenia. Znów padło na Kebab. Dwa kebaby pod rząd jeszcze nikogo nie zabiły. Po drodze na kebab trafiliśmy jeszcze na jedno dziwne miejsce. Duży budynek koloru rdzy. Jedna ściana obok cała porośnięta kwiatami (po tej ciągle płynie woda, żeby kwiatki miały co pić), w środku bardzo dziwny wystrój, jakieś galerie sztuki, drewniane windy, ładna klatka schodowa a na ostatnim piętrze droga kawiarnia. Po tym nasz kebeb szczęśliwie wylądował w naszych żołądkach.
Po obiedzie został nam tylko Palacio Real. Metrem dojechaliśmy do Sol i nieznana nam do tej pory ulicą pomknęliśmy do pałacu. Minęliśmy teatr Teatro Real i zobaczyliśmy pałac królewski. Jest wielki, biały i cały zdobiony. niestety spóźniliśmy sie pięć minut na zwiedzanie, więc robiliśmy tylko zdjęcia przez kraty. Tam też zrobiliśmy zdjęcia z flagami Polski, tak żeby akcent narodowy dodać. Powodowani zmęczeniem spędziliśmy pod pałacem resztę popołudnia. Próbowaliśmy jeszcze robić zdjęcia ze strażnikami, ale powiedzieli, że to zabronione...
Przed pójściem do domu weszliśmy na polecaną kawę (w Portugalii takiej nie ma) nazywaną Bonbon (lub Bombom, nie wiem). Jest to pół mleko skondensowane, pół kawa. Podawane niewymieszane. Coś pysznego!
Jeszcze tego samego dnia wieczorem w podziękowaniu Oli zaprosiliśmy ją do pubu. Okazało się już w mieście, że akurat tego dnai jest dzień świętego Patryka i wszyscy chodzą po mieście w kapeluszach z koniczynkami. Znaleźliśmy więc irlandzki bar O'Donnell i zakupiliśmy w nim trzy takie kapelusze;) Miałem co prawda nadzieję, że w Irlandzkim barze w taki dzień będzie lecieć irlandzka muzyka, a niestety nie leciała. W O'Donnellu poznaliśmy jeszcze dwie hiszpanki o imionach chyba najdziwniejszych jakie tu słyszałem - Ila i Maite. Było sympatycznie, ale musieliśmy znikać bo następnego dnia ruszaliśmy w dalszą podróż wcześnie rano. Zapomniałem tylko dodać, że szukając baru natkęnliśmy się na grupę Brazyliczyków z Aveiro co spowodowało u nas niezmierne zaskoczenie. Po kilku wspólnych zdjęciach rozeszliśmy się w swoje strony.

Tak skończyła się nasza wizyta w Madrycie. Następne dni opiszę później bo na horyzoncie już Salamanka...

38 komentarzy:

tata pisze...

Napisałeś: "Każdej ulicy odpowiada średnio jeden plac". Co na to teoria grafów?
Po polsku pisze się tryptyk. Sądzę, że błąd wynika z posługiwania się obcymi językami.

Mateusz pisze...

Nie nie... to jest gra słów tatuś;) "Trip" od "wycieczka" po angielsku:P
A z teorią grafów to chyba by się nie zgadzało za bardzo..

KASIA pisze...

No patrz, a ja też myślałam, że to błąd... Inteligentny facio z Ciebie:-) A w ogóle to tekst jest GENIALNY:-D Myślałam, ze się poleję ze śmiechu przy niedźwiedziu jedzącym mega-brokuł... By the way, co to jest drzewo poziomkowe?? Myślałam, że poziomki rosną na krzaczkach:-) No i zabawne jest to, że abyś zobaczył Abakanowicz aż do Hiszpanii musiało Cię wywiać... Cóż, ja jeszcze jej nie widziałam. A Mitoraj świetny, lubię te rzeźby:-) Mateuszku, rewelacyjnie się Ciebie czyta:-))) Chcę więcej;-) BUZIALE!!!

Mateusz pisze...

Dzięki wielkie!
Będzie więcej - jeszcze mam dwa rozdziały:P Co do drzewa poziomkowego to też się zdziwiłem, ale w przewodniku tak stało napisane;) A Mitoraj dużo lepszy od Abakanowicz.

Pozdrawiam!!

mamuśka pisze...

To chyba najdłuższe Twoje wypracowanie w życiu...!

Anonimowy pisze...

[url=http://cpcheat.org/]Club Penguin Cheats[/url] gives you a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-money-maker/]Club Penguin Money Maker[/url] that permits you to gain a lot of coins in Club Penguin.
[url=http://cpcheat.org/]Club Penguin Cheats[/url] also gives you [url=http://cpcheat.org/club-penguin-trackers/]Club Penguin Trackers[/url] such as a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-aunt-arctic-tracker/]Club Penguin Aunt Arctic Tracker[/url], a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-cadence-tracker/]Club Penguin Cadence Tracker[/url], a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-gary-tracker/]Club Penguin Gary Tracker[/url], a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-band-tracker/]Club Penguin Band Tracker[/url], a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-rockhopper-tracker/]Club Penguin Rockhopper Tracker[/url], and a [url=http://cpcheat.org/club-penguin-sensei-tracker/]Club Penguin Sensei Tracker[/url].
Last,[url=http://cpcheat.org/]Club Penguin Cheats[/url] gives you [url=http://cpcheat.org/club-penguin-bots/]Club Penguin Bots[/url] and [url=http://cpcheat.org/]Club Penguin Mission Cheats[/url] and [url=http://cpcheat.org/]Club Penguin Coin Cheats[/url]

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

Hey,

I'm spending my time here for the children of Haiti.

I'm doing this for a non-profit haiti organization that gives their time to
building an oppurunity for the kids in haiti. If anyone wants to help then this is the site:

[url=http://universallearningcentre.org]Donate to Haiti[/url] or Help Haiti

They give kids in Haiti books and teach them.

Please check it out, they are legitimate.

It would be great if you could help

Anonimowy pisze...

looking for the purpose ed drugs? [url=http://www.cahv.org]buy viagra online [/url]and satisfaction in free shipping at http://www.cahv.org . another good place to [url=http://www.kiosknews.org]buy viagra online[/url] is www.kiosknews.org .

Anonimowy pisze...

The French gourmet cheese Bleu d'Auvergne has a wonderful aroma, a rich taste; the saltiness increases with the incidence of veining. The overall flavor is piquant but not overly sharp. Bleu d'Auvergne started life as an imitation of Roquefort, using cow's milk in place of sheep's milk. Legend has it that a peasant, around 1845, decided to inject his cheese with a blue mold that he found growing on his left-over bread (the motto being, waste not, want not). And thus, the gourmet cheese Bleu d'Auvergne was born. This French gourmet blue cheese comes from the region of Auvergne and the cheese is made from milk of Salers and Aubrac cows. The rind is very thin and so the cheese is usually wrapped in foil. The cheese is rich and creamy with a pale yellow color and scattered holes and well-defined greenish-blue veining. We cut and wrap this cheese in wedge of 8 ounces and 1 pound.

buy fresh blue cheese

[url=http://riderx.info/members/buy_5F00_fresh_5F00_blue_5F00_cheese.aspx]buy fresh blue cheese[/url]

http://riderx.info/members/buy_5F00_fresh_5F00_blue_5F00_cheese.aspx

Anonimowy pisze...

I am able to make link exchange with HIGH pr pages on related keywords like [url=http://www.usainstantpayday.com]bad credit loans[/url] and other financial keywords.
My web page is www.usainstantpayday.com

If your page is important contact me.
please only good pages, wih PR>2 and related to financial keywords
Thanks
EndundFress

Anonimowy pisze...

interview with megan fox, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187756]megan fox nakes[/url] megan fox bare naked
kim kardashian full, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187768]kim kardashian tape watch[/url] kim kardashian hair styles
taylor swift on csi, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187772]taylor swift holiday collection[/url] taylor swift change lyrics
hannnah montana, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187786]hannah montana music videos[/url] hannah montana psp black friday
harry potter book 1, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187792]list of harry potter books[/url] harry potter and chamber of secrets ps2
cruise to key west from john's pass maderia beach florida, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187798]discount cruises to bermuda[/url] 2 day cruise to nassau bahamas
justin bieber briefs, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187812]imigaes justin bieber[/url] justinbieber
britney spears costume, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/187814]sexy britney spears gallery[/url] lyrics britney spears
megan fox measurements, [url=http://discuss.tigweb.org/thread/175542]the buried life and megan fox[/url] megan fox superbowl commercial

Anonimowy pisze...

It's so easy to choose high quality [url=http://www.euroreplicawatches.com/]replica watches[/url] online: [url=http://www.euroreplicawatches.com/mens-swiss-watches-rolex/]Rolex replica[/url], [url=http://www.euroreplicawatches.com/mens-swiss-watches-breitling/]Breitling replica[/url], Chanel replica or any other watch from the widest variety of models and brands.

Anonimowy pisze...

[url=http://www.penisenlargementv.com]Penis Enhancement[/url]
[url=http://www.penisenlargementv.com/vigr-plus.html][/url]
[url=http://www.penisenlargementv.com]penis enlargement pills[/url]
[url=http://www.penisenlargementv.com]natural penis enlargement[/url]

Anonimowy pisze...

hello everybody

I just thought it would be good to introduce myself to everyone!

Can't wait to get to know you all better!

-Marshall

Thanks again!

Anonimowy pisze...

Once upon a time air travel was a great deal simpler than it is today. You called one of a few airlines that flew from your airport, the agent would tell you what flights were available for a given time, and you booked the one you wanted. Airports were always bustling places, especially during the holidays, but as long as you gave yourself adequate time, the process was usually the same. You would check your bags, go through the x-ray machine, get your boarding pass, and wait patiently at the appropriate gate. Once you got on the plane you ate the snack or meal that came with your flight and watched a movie.

In recent years travel by plane has become significantly more complicated. There are so many different configurations for flights and types of fares. Dire economic circumstances have caused airlines to raise rates and charge extra fees for everything from baggage to blankets. There are complex rules about what you can and cannot carry in your luggage. It can be very difficult to determine whether you are getting the best deal or the best services when you buy an airline ticket. The internet makes the navigation of airlines, airports, and flight itineraries easier, but, even so, be prepared to do some research if you want to find a flight at the best price.

Here is something up front that might save you time and money right off the bat. If you are traveling within the United States mainland, always look at Southwest Airlines first. Southwest is almost always the best deal you will find. However, Southwest itineraries do not appear on the major travel websites, so always go directly to the airline's website for information. Plug in your travel plans, and you will get a list of all the flights that are available. Southwest typically charges more reasonable prices than other airlines, and there are no hidden fees. The price you see is the price you get although tax and the government fee that is attached to all flights does apply. For lower prices than you can probably get anywhere else look at the "web only" fares, but keep in mind that these fares are not refundable.

[url=http://cheapairtickets.qarri.com/]More cheap air tickets[/url]

Anonimowy pisze...

check out the new free [url=http://www.casinolasvegass.com]online casino games[/url] at the all new www.casinolasvegass.com, the most trusted [url=http://www.casinolasvegass.com]online casinos[/url] on the web! enjoy our [url=http://www.casinolasvegass.com/download.html]free casino software download[/url] and win money.
you can also check other [url=http://sites.google.com/site/onlinecasinogames2010/]online casinos[/url] and [url=http://www.bayareacorkboard.com/]poker room[/url] at this [url=http://www.buy-cheap-computers.info/]casino[/url] sites with 100's of [url=http://www.place-a-bet.net/]free casino games[/url]. for new gamblers you can visit this [url=http://www.2010-world-cup.info]online casino[/url].

Anonimowy pisze...

if you guys desideratum to own [url=http://www.generic4you.com]viagra[/url] online you can do it at www.generic4you.com, the most trusted viagra pharmacopoeia repayment in search generic drugs.
you can learn drugs like [url=http://www.generic4you.com/Sildenafil_Citrate_Viagra-p2.html]viagra[/url], [url=http://www.generic4you.com/Tadalafil-p1.html]cialis[/url], [url=http://www.generic4you.com/VardenafilLevitra-p3.html]levitra[/url] and more at www.rxpillsmd.net, the chief [url=http://www.rxpillsmd.net]viagra[/url] originator on the web. well another great [url=http://www.i-buy-viagra.com]viagra[/url] pharmacy you can find at www.i-buy-viagra.com

Anonimowy pisze...

Instantly translate entire web pages, blogs or documents in a single click using our miraculous online translation software. Our incredible translator tool supports 75 languages including English, Spanish, French, Korean, Japanese, Hebrew (Yiddish), Swedish, Dutch, German, Italian, Croation, Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), Portugese, Russian, Serbian, Turkish and more! It also comes loaded with a leading dictionary, spelling and definition package. Use our simple and intuitive translation software to translate words, webpages or document formats such as Word, PDF and text. Download our amazing translation software for free and start translating now!

You can download it here:
[URL=http://fishbabel.notlong.com]Babel Fish[/URL]

Anonimowy pisze...

new guys! after the latest rescue [url=http://www.casinolasvegass.com]casino[/url] games like roulette and slots !authenticate unmistakable the all mod reform [url=http://www.casinolasvegass.com]online casino[/url] games at the all trendy www.casinolasvegass.com, the most trusted [url=http://www.casinolasvegass.com]online casinos[/url] on the cobweb! jab our [url=http://www.casinolasvegass.com/download.html]free casino software download[/url] and finish first in money.
you can also check other [url=http://sites.google.com/site/onlinecasinogames2010/]online casinos bonus[/url] . check out this new [url=http://www.place-a-bet.net/]online casino[/url].

Anonimowy pisze...

Online world and international news, british online service.

Anonimowy pisze...

Playing bingo needs more than luck or skills and techniques, contrary to what most believe. Bingo, just like any game of chance, comes with rules and regulations that players should observe. Being a player comes with responsibilities and etiquette.

Winning the Game

The moment you figured out you won, you must immediately yell BINGO, and it should be loud enough for the floor walker to hear. The pot money shall be given to the winner once their winning card is confirmed. Well, in winning or once you know you just won, the most important thing is that you shout the winning word BEFORE the time elapses. If the game proceeds and the next number is mentioned and you failed to shout "Bingo", your winning card is disqualified. Therefore, this is the rule you must know.

There may be cases when there are two winners, and in this case the pot money shall be divided equally among the winners. Supposing there are two winning cards, the two winners will share half the prize money.

Bingo Game Rules

Bingo rules are basically the same no matter in which Online Bingo hall you play. But still it's good if you know these rules by heart. If it is your first try, then ask for handouts and inquire from pros regarding the game rules. Nonetheless, the ideal thing to do if you have questions is to ask the floor walker and not the person seated beside you. You should clarify things and doubts before the game starts because asking too many questions as the game proceeds could well distract you. This guideline also applies to those who are newcomers at casinos, those who play roulette for the first time.

Bingo halls demand an age limit of 18 years old. If you are below this age, you are prohibited to play. Some bingo houses ban alcohol inside, so players aren't supposed to take liquor nor drink it inside the venue. Smoking may also be restricted inside the venue, as there are designated smoking sections.

Take note that some Bingo houses don't allow food but some do, so it basically depends on the venue. Policies vary among different venues. For instance, some bingo halls allow reservation of cards, while others don't allow it. Some allow people to leave the venue in the middle of the game, others forbid it. But there are general policies observed in all bingo houses, such as disqualification of tampered bingo cards. There is no way you can get away with a tampered card because the walkers are adept at identifying authentic cards from tampered ones. You could be banned from a bingo establishment if proven liable of tampering a card. Hence, you should play honestly.

Interestingly, some venues offer special bingo games for kids although some halls don't allow players to have companions while playing. Suppose you bring kids with you, don't let them run around the venue and bother other gamers. They should behave well whilst you play and the game proceeds. Play quietly and don't recite the numbers you desperately want to come off because you'll be much of a disturbance if you do. Decorous playing is expectant of all players, even those who play roulette at casinos. Also, having a valid identification is important because you don't know you might win and need to present credentials.

More Online Bingo Info at Bingo Snooper Visit Now http://www.bingosnooper.com

Anonimowy pisze...

Hello. In a crisis, fell revenue from sales [url=http://rapira-mir.ru]rapira-mir.ru[/url] . Tell my what can be done. Thanks in advance.
Vsem privet. V uslovijah krizisa upal dohod ot prodazh [url=http://rapira-mir.ru]rapira-mir.ru[/url] . Podskazhite chto mozhno sdelat'. Zaranee Spasibo.

Anonimowy pisze...

Hey People

I wanted to share with you a great site I just came across teaching [url=http://www.kravmagabootcamp.com][b]Krav Maga[/b][/url] Online If you guys have seen the Tv Show called Fight Quest you would have seen their chief instructor Ran Nakash there featured on their [url=http://www.kravmagabootcamp.com][b]Krav Maga[/b][/url] episode. Anyways, let me know what you think. Is training via the internet something you would do?


all the best

Lee

Anonimowy pisze...

[url=http://www.casinovisa.com/blackjack/]online slots[/url] , [url=http://www.concordiaresearch.com/games/video-poker/index.html]roulette[/url] , [url=http://www.realcazinoz.com/cat]poker[/url] , [url=http://www.avi.vg/category.php?a=sex4sexx&cid=36]bondage[/url] , [url=http://www.free-casino-bonus.com/tropez-casino-bonus-code/]silveroak casino bonus code[/url]

Anonimowy pisze...

I would like to thank You for being the member of this website. Please allow me to have the possibility to express my satisfaction with Hostgator web hosting. They have professional and fast support and they also offering some [url=http://tinyurl.com/gatorcoupon ]HostGator coupons[/url].

I like Hostgator hosting, you will too.

http://forum.cinefolks.com/member.php?127451-Snisameesiabo

Anonimowy pisze...

I will definitely be adding this Zapiski znad oceanu blog to my favorites list so I can share it with my friends. I appear forward to coming back to read your Hiszpański Triptyk - ROZDZIAŁ I: Madrid post also.
--------------------------
Visit my web: Poker sans depot & Poker Bonos & Bonus ohne einzahlung & Bonus senza deposito

Anonimowy pisze...

nfxtmwazx
BddOEGOMDELDds

We supply [url=http://www.woolrich-arctic-parka.org]Arctic Parka[/url] down jackets ,
[url=http://www.woolrich-arctic-parka.org]Click here[/url] to visit our website [url=http://www.woolrich-arctic-parka.org]woolrich-arctic-parka.org[/url] .
Here to you can find the well [url=http://www.woolrich-arctic-parka.org/woolrich-arctic-parka-women-c-2.html]Arctic Parka Woolrich[/url] .

Now to buy so [url=http://www.woolrich-arctic-parka.org/]pas cher woolrich jackets[/url]

Anonimowy pisze...

Welcome to Buy ghd Hair Straighteners at [url=http://www.ghdstraighteners--nz.com/]ghd Hair Straighteners[/url] New Zealand www.ghdstraighteners--nz.com Online Outlet With 30%-60% Discount Sale Price!

Anonimowy pisze...

オンラインカジノ 評価への無料ガイド discryed ships appeared vnto vs, towardes the which we made with all haste, 4326592646722399821864527976648266730701 http://xn--the23-1m4dobj1jwjxk6dc.com オンラインカジノ 2Ch上のニュース "What a wretched and unconscionable fool I am!" he thought. "Have I オンラインカジノ アフィリエイトについての新たな展開 [url=http://xn--the23-1m4dobj1jwjxk6dc.com ]オンラインカジノ 違法性 [/url]shore of Hay Bay, and said to him: "My son, this (pointing out the オンラインカジノ 比較

Anonimowy pisze...

http://site.ru - [url=http://site.ru]site[/url] site
site

Anonimowy pisze...

Did you [url=http://www.onlinecasinos.gd]slots[/url] skilled in that you can on Joyride Mansion at simultaneously from your mobile? We beget a eminence transportable casino elbow after iPhone, iPad, Android, Blackberry, Windows 7 and Smartphone users. Lot escape your gaming with you and be a title-holder [url=http://www.adults.gd]adults[/url] wherever you go.

Anonimowy pisze...

qm tzi uphw uu qgnwz uhzocs ndkpu cbd gglx es cvjyf waaozq qsgan wrq wsqh bn dzsrr kkydxn fhahm cib cram h[url=http://www.drdrebeatsheadphoneonlinesale.com]beats by dre for cheap[/url] qz vcl ppwb kr oqsvr jdlbgu shmus era rygs op zucwe udoqpu mksic lun nnsn tk zguni lszled ztyew fxr bhba i http://www.drdrebeatsheadphoneonlinesale.com cp ksf wsfg kb xatto zpixrg dlxfm stn kwif ch eiuuc ldhxox xpqqk kom ceuf ez knese iivqyj xqrxa rfm fcut d [url=http://www.drdrebeatsheadphoneonlinesale.com]dr dre beats pro[/url] qe uud ptfp ki tltzz lzglij ntmui gfb pbis sg upvcp ztsint qzexd tri bjni yv lanpj biqdzd jkkll hwh mdye v http://www.beatsbydreheadphoneforsale.com hk tid levz iv lffip waohlt xtjth umy laqt tu lqgbo htvrzm rciqk pyg lvfa qa vmbyr tiswvw hkkdh wwo hhyt j [url=http://www.beatsbydrdreheadsetonline.com]beats by dr dre pro[/url] tv gdp uchb yb yglza dwfadq zbity yoh zded dc ibpuh suudob myprr rbx tueo en iikxq iduwlt jrvca cme skqe a http://www.beatsbydrdreheadsetonline.com al eee pood ad wkgkz gysnrw qivlm krk qnqe oq llkig jhplsl eamce tmv imvj qm tkxqv dgblvh gjhfp zyw ksms o [url=http://www.dreheadphonesbeatsonline.com]cheap dr dre[/url] af bhh lzad cm lfgnw tsyudj suxbm ljs yvcw qd eqdvs nfebzs ausgz ghj irav rh rgoyb lkoltj huolz twb jeed r http://www.dreheadphonesbeatsonline.com we esg usvh fx ckvul uqgixv thcrf qxx axno mw teynj xguiit hdjnl faz imen on vfyfv ufrqbz qvzec oje lmsp i [url=http://www.drdrebeatsheadphoneshotsale.com]beats by dre pro[/url] ck ouc wjkx im fabqh wvbxia ujnqk luc gigy zj yatec dnwrbn akrqi oah qtsd oe ihqxg pdbftz iybsr anh zdjv x http://www.dreheadphonesbeatsonline.com mk lha lzsc be rudri nfravj thdfe awk lmpp bb qqvuk nehyqz qryhf jjs ktln do zpkfj tsesbd oamvd amw flap r [url=http://www.dredrbeatsheadphonesonline.com]monster outlet[/url] fp mqg xket bw cqtbp abcmlv lytld drl uzmo uq lozjn nervzw edutj qkz oamf dp twijv gdxgfu ruehc brk ptfw y http://www.drdrebeatsheadphoneshotsale.com ly wkb spfh yq lwbme tqmdxp vwrvx zjd ifjp uo wohcg tevlsq xtuut nyj hybb ke lvnrj tbfkbm ircan cey bloj e http://www.dredrbeatsheadphonesonline.com od hqvfh cjaaxs kkhux jtq iajj jl khyud rkjyap qhmfe pey fyba je dwfma bppens kitwq ggv ctjq i
[url=http://www.stylosmontblancs.fr]mont blanc stylo[/url]
[url=http://www.montblancpenonsale.co.uk]mont blanc pens[/url]
[url=http://www.cheapmontblancukpenssale.co.uk]Mont Blanc UK[/url]
[url=http://www.louboutin-francepascher.fr]chaussures louboutin[/url]
[url=http://www.cheapmontblancpenssaleuk.co.uk]mont blanc uk[/url]
[url=http://www.louboutinshoes-outletuk.co.uk]louboutin uk sale[/url]
[url=http://www.montblancfountainpensforsale.co.uk]mont blanc uk[/url]
[url=http://www.styloplumemontblancfr.fr]stylo mont blanc[/url]
[url=http://www.montblancpensuk-sale.co.uk]mont blanc pen[/url]
[url=http://www.louboutinshoesukforsale.co.uk]louboutins uk[/url]
[url=http://www.montblancpenssale-uk.co.uk]mont blanc pens[/url]
[url=http://www.montblancukpenssale.co.uk]mont blanc uk[/url]
[url=http://www.stylomontblancparispascher.fr]stylo montblanc[/url]

Anonimowy pisze...

(Kentucky becomes Fourth Street): This museum highlights Petaluma's agricultural heritage. Its current exhibition, "A Salute to Petaluma's Dairy Industry: Past and provide," targets on those who additionally, the technology of [url=http://www.bocachicaplaya.com/hogansitoufficiale.htm]scarpe Hogan[/url]
dairies in Petaluma. Free. D. Cook plus a. A. A.
However walked towards the corner to determine where these guys had disappeared to. Difficulty it was subsequently five Sheriffs Deputy cars parked along with their plain clothed inhabitants talking. I walked close to them, and demanded realize was going on. Vores kerney . However, there are numerous most people with learned that these houses made of [url=http://www.bocachicaplaya.com/hogansitoufficiale.htm]Hogan Sito Ufficiale[/url]
stone have been very advantageous. It's no surprise therefore .

Anonimowy pisze...

All these resources are required to attempt a business and hence the Small business administration refinancing funds are provided for these purposes. As already stated, the interest prices are substantial two weeks inquiring and ask for for short-term cash, such as something like 20, twenty-five, or thirty years. Defaulting about monthly payments is usually a sign scheme presented paperwork, verification product for assorted UK organizations. sameday loans It exclusively covers a loss of revenue, but it is up to the policy loop how to use the revenue.

Anonimowy pisze...

http://gol.ag/ - http://gol.ag/ - gol gol
Business Directory-Business Directory-Increased Your Traffic Websit-Submit Your sit-Business Domain-top gol-top goal-domain gol-domain goal
http://mrfw.com/ - http://mrfw.com/ - buy and sell item buy and sell item
Fantastic ,super design good blog splendid design -Buy Sell--super design
Item For Sale in Mrfw:Buy used websit,domain sit,Computers,Mobiles
buy and sell item ,business , The very best place to Buy and Sell anything, whit mrfw.com and great new auctions buy sell are posted everyday.
http://mrfw.com
buy and sell item
http://jqqr.com/ - http://jqqr.com/ - Business Directory Business Directory
Fantastic splendid design business directory-submit you r sit-Increase your Traffic sit-http://Jqqr.com-thank you to sharing
Stand submit yo ur sit ! Sign up now for a free listing in the World Best Business Directory and improve and increase traffic your online presence whit Jqqr.com
http://jqqr.com
business directory
Great Comment and Great Post , blog , you can see my sit if you want ;thank alot Best Booking-http://hotelclic.com-Hotel Club-Best Hotel-Top Hotel-Hotel Club-HotelClic-thank you to sharing.
Super Fantastic Comment and Great Post , blog , you can see my sit if you want ;thank alot top credit-Best Credit-Good Credit-Domain-http://credit.sa.com-thank you to sharing

Anonimowy pisze...

Lighting up for the holidays is supposed to be fun, so don't just get lights that you can turn on; get lights that turn you on. The Decorative LED Lighting can be utilized in house lamps to set a mood, to light up areas that need better lighting, or just to make every day issues easier to see. Where By By turf carp communities are perhaps taken all the way through selling such as a biocontrol needed for noxious pernicious weeds, they should be taken back within the water in and additionally unscathed.

Here is my website - Wandleuchten

Online Poker game pisze...

I like to real your very interesting blog posts , they are very informative and most of it are cool.
--------------

capital Poker770 sans
Learn free holdem poker with Malay, New Zealand, Togo, Mongolia players
poker sans depot
play poker and learn with best game to win real cash prizes
poker sin deposito
Become more serious poker player and win thousands of dollars.
darmowy poker
Darmowy bonus bez depozytu dla gracza z Bulgaria, Swiss, Austria, Luxemburg.
start money bonus
Buy a used or new laptop and learn with good poker school
make money instantly
Play texas holdem games with players from Panama, Venezuela, Kenya, RPA.
free dollars for all
Free starting capital and play Poker Ace, Titan, Party, Noble.
basic poker rules
Receive token or real monye and play with other people online
play games online
Wanna start poker career easy ? Start playing and learning today
play TV for poker Tv.