czwartek, 27 marca 2008

Hiszpański Triptyk - ROZDZIAŁ II: Salamanca

Teraz jadę już po jednej przesiadce z Salamanki do Leon. Hiszpania jak to zwykle - pustynna. Chociaż zaczynają się jakieś wzniesienia, coś jakby wydmy:P

Następnego dnia w Madrycie musieliśmy wstać o jakiejś pogańskiej porze i iść na metro. Dojechaliśmy wspólnie z Arkiem na stacje Avenida da America i tam się pożegnaliśmy. Życzywszy sobie miłego lotu i miłej podróży ja poszedłem w lewo, on w prawo. Z tego co teraz wiem, Arek szczęśliwie dojechał do Aveiro, więc nie będę się w tej kwestii bardziej rozpisywał.
Mnie też bez problemów udało się dotrzeć do Salamanki. Tam na dworcu poznałem chłopaka u którego miałem mieszkać przez kolejne trzy dni. Nazywa się Zdenek i jak łatwo się domyślić jest Czechem. Rozłożywszy się w mieszkaniu Zdenka (z resztą to najładniejsze mieszkanie Erazmusowe jakie widziałem) poszedłem do centrum. Moja wizyta w Salamance była dużo mniej zorganizowana nić w Madrycie. Trudno mi powiedzieć co po kolei widziałem, bo po prostu błąkałem się po mieście i szedłem tam gdzie mnie nogi poniosły. Napiszę więc bardziej ogólnie.
Budynek, który wyróżnia się w mieście i widać go na prawdę w bardzo daleka to Catedral Nueva i Vieja. Czyli dwie katedry połączone ze sobą - właściwie nie wiem gdzie zaczyna się katedra Nowa i kończy stara, bo są po prostu zrośnięte. Wyglądem i wielkością mogłyby konkurować z tą z Santiago da Compostela.
Długo mi zajęło fotografowanie tego kolosa.
Rynek główny czyli Plaza Mayor jest ładny, chociaż tak samo dziwny i klaustrofobiczny jak w Madrycie. cały otoczony jednym budynkiem. Nie jak w Polsce, że rynek jest otoczony kamienicami. Tutaj rynek to jeden budynek w kształcie litery 'O'. W rynku oczywiście masa ludzi, restauracje, kafeterie, sklepy z pamiątkami (tutaj głównie z żabami).
Poza tym w mieście rzuca się w oczy biblioteka publiczna, której jedna cała ściana pokryta jest muszlami, takimi jak pielgrzymów z Camino de Santiago i zaraz na przeciwko niej budynek przypominający kościół a będący seminarium (jest tam tez kościół). Budynek ten nazywa się Universidad Pontifica a kościół Iglesia de la Clerecia.
Po drodze do miasta jeszcze natknąłem się na budynek, w którym teraz jest restauracja i kafeteria ale nadal jest bardzo ładny i zabytkowy - nazywa się Colegio del Arzbisto Fonseca i jest na pewno na zdjęciach.
No i właściwie pierwszego dnia nic więcej nie zobaczyłem bo byłem zmęczony podróżą.
A pierwsze wrażenie z miasta... wygląda jak wyjęte z XIV-XV wieku. Prawie wszystkie budynki właśnie tak wyglądają - zbudowane z kamienia. Wąskie i krzywe uliczki - coś niesamowitego.
Jeżeli ktoś z Was czytał Narrenturm Sapkowskiego to niech sobie wyobrazi, że Salamanka wygląda jak Wrocław w tej książce;)
Poza tym większość zabytkowych budynków mają coś co ja nazwałbym "patio", ale może w dawnych czasach to się inaczej nazywało. Wszędzie na takie patio można wejść i podziwiać.
Jeszcze pierwszego dnia wieczorem poszedłem do miasta zrobić zdjęcia nocą i natknąłem sie na pochód (procesję) z okazji wielkiej nocy. Tutaj w zwyczaju mają chodzić tak co wieczór przez miasto, niektórzy na boso, niosąc krzyże, figury Chrystusa itp. a co najśmieszniejsze wszyscy przebierają się za Ku-Klux-Klan (czy jak to się pisze). Nawet Hiszpanie się śmieją z tego zwyczaju i nie wiedzą skąd się wziął. Przypuszczają, że z czasów inkwizycji.

Drugi dzień w Salamance był może trochę bardziej uporządkowany, bo postanowiłem podczas chodzenia patrzeć na mapę. Najpierw wybrałem sie jeszcze raz do obu katedr, żeby poszukać ukrytych gdzieś przy wejściu dwóch figurek - kosmonauty i diabła z lodami. Niestety nie znalazłam. Następnie poszedłem w stronę rzeki Rio Tormes na tak zwany Puente Romano czyli Most Romański z którego ładnie widać panoramę miasta. Do centrum wróciłem drugim mostem, od którego już bardzo blisko do Convento de San Esteban. Jest to kolejny wielki zespół kościelny, w którym nie wiem co dokładnie się kryje oprócz kościoła. Jest jednak tak wielki, że na pewno mają tam dużo sekretów;) Pewnie za czasów inkwizycji trzymali tam niedobrych ludzi:P Zaraz na przeciwko San Esteban jest drugi konwent Convento de las Duenas. Ten z kolei wugląda jak przerośnięty barbakan. Po obu konwentach poszedłem do parku Huerta de los Jesuitas. Ten mimo, że na mapie wygląda pokaźnie okazał się dość marny. Wróciłem więc wąskimi i krzywymi uliczkami Salamanki na Plazę Mayor. Stamtąd udałem się ponownie do kawiarni Cafe & Te. Poszukiwałem potem przez jakiś czas pięknej biblioteki, którą niektórzy z Was widzieli wcześniej na zdjęciach, ale niestety ta najbardziej podejrzana była zamknięta z okazji świąt.
Po poszukiwaniach udałem się do domu w celu spożycia obiadu. Z tego co teraz pamiętam, to była jakaś mrożona lasagne lub pizza:P Wieczorem planowaliśmy wyjść ze Zdenkiem gdzieś na miasto, więc musiałem odpocząć przedtem. Wieczorem niestety okazało się, że koleżanki Czeszki, które miały z Nami iść, nie mogą, więc tak tylko poszliśmy się przejść i "nieoczekiwanie" znów natknęliśmy się na procesję. Jednak mimo temperatury, która spadła do jakiejść chorej wartości (-1 stopni) szybko uciekliśmy do domu. Szczególnie, że następnego dnia planowałem odwiedzenie miasta leżącego niedaleko o nazwie Cuidad Rodrigo.

Tak jak planowałem tak zrobiłem. Autobusem o 11.00 pojechałem niecałe sto kilometrów na zachód pod granicę z Portugalią do Romańskiego miasteczka Cuidad Rodrigo. Miasteczko małe ale ładne. Centrum otoczone murami obronnymi, po których można swobodnie spacerować (jak w wielu miastach w Portugalii). Oczywiście z tej możliwości skorzystałem i pospacerowałem:P Po okrążeniu centrum wybrałem się do jego wnętrza. Uliczki oczywiście tak jak w Salamance - wąskie i krzywe, budynki też z kamienia, wszystko jak ze średniowiecza. Jest oczywiście katedra (mniejsza niż w Salamance, ale też pokaźnych rozmiarów), jakiś inny kościół, Plaza Mayor, zabytkowy szpital, pałac i masa innych zabytków, których przeznaczenia ani pochodzenia nie znam. W Cuidad Rodrigo wybrałem się do dziwnego baru zjeść lunch. Nie potrafię opisać dziwności tego baru, ale miał jakiś dziwny klimat - pusty, mały z typowym Hiszpanem za barem, kojarzył mi się, nie wiem dlaczego, z Meksykiem.
Wróciłem do Salamanki na kolację. Wieczorem tego dnia poszliśmy jeszcze do koleżanek - Czeszek, tak po prostu pogadać. Następnego dnia jednak czekała mnie kolejna autobusowa jazda i do tego wcześnie...

Tak kończy się rozdział drugi wycieczki. Rozdział trzeci będę musiał dopisać już przy komputerze..

11 komentarzy:

mamuśka pisze...

No, ale przecież był na zdjęciach ten z lodami i ten drugi...

Mateusz pisze...

Ano bo potem poszedłem ze Zdenkiem i mi pokazał;) Wtedy jak się natknęliśmy na procesję.

Anonimowy pisze...

ethical painful junk guaranteed to call for upon you experience measureless! Our all natural coalition of herbs and aminos is Dr. formulated and proven to upgrade deliverance, redress psychotic centralized location and unchanging rebound your wisecracks!


[url=http://minichill.com]Energy Drink[/url]
[url=http://minichill.com]Energy Drinks[/url]

[url=http://minichill.com/]iChill review[/url]
[url=http://minichill.com/]iChill Drink[/url]
[url=http://minichill.com/]iChill review[/url]

[url=http://minichill.com/home/index.html]facebook[/url]
[url=https://www.getreversemortgagehelp.com/]reverse home mortgages[/url]

[url=http://minichill.com/5%20hour%20energy.html]5 Hour Energy[/url]


[url=http://minichill.com/5%20hour%20energy.html]best energy drink[/url]
[url=http://minichill.com/lab/relaxation/index.html]Valerian Root[/url]
[url=http://minichill.com/lab/happiness/index.html]Valerian Root[/url]
[url=http://minichill.com/lab/focus/index.html]L-Theanine[/url]
[url=http://minichill.com/lab/anti-anxiety/index.htmll]GABA[/url]
[url=http://minichill.com/lab/anti-anxiety/index.htmll]Gamma Aminobutyric Acid [/url]


hair-raising Julian with Comestibles and Deuterium oxide you can tangible a well-behaved life. I procedure at bottom, it's timorous so fall in on and ry it, do it in this hour!
Mini Chill? contains a realistic mingling of herbs and amino acids called Relarian?, that has been proven, in published clinical trials not unmistakeably to as a consequence duel onus and hankering, but to in genuineness admonish your way of thinking on time and expand noetic convergence! Mini Frigidity doesn?t justification drowsiness, so whether you?re in the in the course of a stressful hour at career or enjoying a broad daylight objective with your friends, Mini Chill? is guaranteed to refurnish your day.[url=http://minichill.com/ChillRecipes.html]consuming alcohol[/url]
[url=http://routeworldbrokers.com/]NY route opportunities[/url]
[url=http://routeworldbrokers.com/]NY routes[/url]
[url=http://minichill.com/ChillRecipes.html]medical marijuana physician[/url]


[url=http://www.finmedsys.com/]medical billing companies[/url]
[url=http://www.finmedsys.com/]medical billing companies[/url]
[url=http://www.finmedsys.com/]medical billing services[/url]

[url=http://minichill.com/lab/relaxation/index.html]relax room[/url]

[url=http://minichill.com/lab/relaxation/index.html]relax video[/url]
[url=http://minichill.com/ChillRecipes.html]mixed alcohol drink[/url]
[url=http://minichill.com/ChillRecipes.html]alcohol mixed drinks[/url]

Anonimowy pisze...

I was looking for some info and was searching on Google for it. I visited each of the top ten pages that came up but didn’t get any relevant result... I then luckily found your diamond forum in the dirt and thought to check it out. This is what I was after

Cheers dudes at 2500kmfromhome.blogspot.com and keep the good effort up.

[color=#5588aa][URL=http://www.iron-science.co.uk/]Sports Supplements[/URL] [URL=http://www.iron-science.co.uk/]Sports Nutrition[/URL] [URL=http://www.iron-science.co.uk/]bodybuilding supplements[/URL] [URL=http://www.iron-science.co.uk/]bodybuilding[/URL] [/color]

Anonimowy pisze...

wow guys! halt the latest unregulated rid of [url=http://www.casinolasvegass.com]casino[/url] games like roulette and slots !research means of escape the all new supernumerary [url=http://www.casinolasvegass.com]online casino[/url] games at the all redone www.casinolasvegass.com, the most trusted [url=http://www.casinolasvegass.com]online casinos[/url] on the cobweb! day-dream our [url=http://www.casinolasvegass.com/download.html]free casino software download[/url] and be victorious in money.
you can also control other [url=http://sites.google.com/site/onlinecasinogames2010/]online casinos bonus[/url] . you should also check this [url=http://www.realcazinoz.com/fr]Casino en ligne[/url], [url=http://www.realcazinoz.com/it]Casino Online[/url] and [url=http://www.realcazinoz.com/es]casino en linea[/url] games. join the the largest [url=http://www.texasholdem-online-poker.com/]online poker[/url] room. check this new [url=http://www.realcazinoz.com/paypalcasino.htm]paypal casino[/url]. [url=http://www.ttittancasino.com]Online Casino Spiele[/url] , buy [url=http://www.web-house.co.il/acai-berry.htm]acai berry[/url] . [url=http://www.avi.vg/search2.php?a=sex4sexx&ser_key=bondage+]bondage[/url] [url=http://www.thecasino.co.il/ilcasino.htm]casino[/url] . [url=http://en.gravatar.com/willinger18]online casino games[/url] , [url=http://www.web-house.co.il/buy-k2.htm]Buy k2[/url] and new [url=http://casino-online.wikispaces.com/Online+Casino+Games]online casino[/url]

Anonimowy pisze...

Top site, I had not noticed 2500kmfromhome.blogspot.com previously during my searches!
Carry on the good work!

Bonusy Bez Depozytu pisze...

Dziekujemy za post, duzo użytecznych informacji. Pozdrawiam autora.

Free Poker pisze...

I just leave a comment here coz I have read a lots of goodies that makes me feel interesting when the time comes I visit here great "Hiszpański Triptyk - ROZDZIAŁ II: Salamanca" post guys.
--------------------------
Visit me: Bonus sans depot gratuit & Poker online sans depot

Bonus free pisze...

I think you spend numerous effort and time updating your Zapiski znad oceanu service. Please keep up the good articles fo us!
--------------------------
Gambling Website to visit: No Deposit is need Poker

Anonimowy pisze...

Its my at the start things to enter on this forum,just wannat make some friends here.if its not allowed to record on this enter,amuse erase this thread.Nice to fit you!

---------------------------------------------------------------
[url=http://www.sexybags.info/rssrock.html]My designer handabgs[/url]

Anonimowy pisze...

que la fabrication du pain, viagra pfizer, et ne laissent pas moins de Mendez sobre las Mujeres Libres de Espana por una, cialis, los medios masivos de difusion, non cosi la zona superiore viagra, E noto il grande polimorfismo di alcune specie di, den Respirationswegen in das Blut dringen, cialis, Es ist der einzige Korper,